Fotograafia,  Reisimine

Kõik teed viivad ikka rappa ! ehk Rabad Eestis vol 1

Pealkirjast võib arvata, et ma räägin, kuidas ma olen omadega rappa jooksnud. Tegelikult tahan teile rääkida reaalsetest rabadest Eestis.

Nimelt ma pidevalt otsin kohti, kuhu rännata. Ausalt, Eesti rabade nimekirjad on nii kesised: kõik saadavad ikka nendesse samadesse rabadesse, mis on enamasti ülerahvastatud ja kõik teavad neid. Ma nüüd ei ütle, et Viru raba oleks halb koht, ei see on imeilus oma maastikuga, aga kui palju kordi aastas jaksab üks inimene seal käia? 2-3 korda on veel enamvähem, aga mida sa teed ülejäänud aeg, kui tahaks minna kuhugi seiklema. Seega võtsin endale ette projekti, et käin ja pildistan rabad üles, sest RMK äpp (mille ma avastasin alles eemise aasta lõpus) pole ka kõige parem sellisteks soovitusteks. Ei saa päris sellist korralikku pilti ette rabade ja matkaradade kohta, kus oleks ka korralikud pildid. Seega miks mitte tuua välja rabad ning pildid ja muljed nende rabade kohta, et ka teised oskaks neid rabasid lihtsamini leida.

Alustame siis esimesest, milleks on Marimetsa raba. Arvaks, et see on vähe külastatud koht, aga tuleb välja, et ma eksisin. Kui me sinna kohale jõudsime oli parkla täitsa fullis. Rabarada ise on 9km pikk, edasi-tagasi. See on selline läbi metsa minev rada, mis viib rabani ning omakorda vaatetornini ja siis sama teed pidi tagasi.

Pikkus Edasi-tagasi 9km

Marimetsa raba vaatetorn
Marimetsa raba vaade vaatetornist
talvine Marimetsa raba

Männikjärve rabarada. Üks neist rabadest, kus sul on mitu valikut. Kas teed pisikese ringi, mis ei läbi tervet raba või võtad ette pikka raja. Raba osa on imeilus – alguse poole on palju rabajärvesid ning nauditavad loodust. Laudtee on suhteliselt kitsas, võiks öelda et lausa ühesuunaline.

Pikkus 7,3km

teekond Männikjärve raba vaatetornini
Laudtee Männikjärve rabas
Päikseline Männikjärve raba
Männikjärve raba vaatetorn

Järgmiseks on meil Majakivi-Pikanõmme. Rabarada, mis lookleb läbi metsade ja möödub rändrahnudest. Raja keskel asub suur Majakivi, kuhu otsa pääseb ka muidugi turnima. Rajal asub mõnusalt kõrge vaatetorn, mis annab sellele rajale palju juurde. Rabarajale pääseb kas vaatetorni või rändrahnude poolt ning rada ise on üks lõik, ehk algus- ja lõpppunkt on erinevad. (Soovitan alustada rahnude poolt, kuna tee kvaliteet on parem ka madala autoga minnes).

Pikkus 7km

Majakivi-Pikanõmme vaatetorn

Kakerdaja raba on rabade seas üks tuntumaid. Kui rääkida, et läheks rappa, siis enamus tallinlasi peavad esimese asjana silmas kas Kakerdaja või Viru raba. Kakerdajasse saamine on minu arust üks jubedamaid kogemusi üldse. Sul peaks selleks olema korralik maastikuauto, sest madala autoga võib kinni jääda, eriti talvisel või märjal ajal.

Pikkus 7km

Kakerdaja raba laudtee
Kakerdaja raba

Viru raba on tõenäoliselt paljud mingil hetkel külastanud. Tallinna inimeste jaoks on see kindlasti üks neid rabasid, mis võetakse nädalavahetusel ette, et saada natuke värsket õhku. Kuna Viru raba on üsna populaarne, siis see on sageli ka ülerahvastatud. Kui sinna minna, siis soovitan pigem halvema ilmaga või nädala sees – siis on hea rahulik jalutada.

Pikkus 3,5km

Kevadine Viru raba
Viru raba vaatetorn
Viru raba droonikaader

Pääsküla raba. Eeldaks, et selles rabas on paljud käinud. Arvasin, et mul on ulme palju pilte Pääsküla rabast, aga ei leidnudki hetkel. Seega tuleb jutt Pääsküla raba kohta ilma pildita. See on see raba, kuhu Tallinna inimesed saavad lihtsalt bussiga sõita ja ollaksegi kohal.

Raja pikkus : 4km


Mukri soo on jällegi parajalt teistugune raba. Rada ise on lühike, aga laudteeni on selline suhteliselt pehme, saepuruga kaetud rada. Seega soovitan olla valmis, et raja alguses võib pisut läbi vajuda, eriti vihmasema ilmaga!

Pikkus 2,5km

Mukri soo vaatetorn

Valgesoo rabas asub üks arhitektuuriliselt ilusamaid vaatetorne. Raba asub Lõuna-Eestis, seega oleks sinna parim minna, kui asud Tartus. Seda raba külastades soovitan läbi põigata ka Taevaskojast, sest selleks et Valgesoo rabasse jõuda, on vaja Taevaskojast mööda sõita, seega miks mitte teha juba natuke aktiivsem päev. Raba ise on üsna puuderohke ja lõpupoole kulgeb rada läbi metsa, kus on raskem liigelda. Seega me keerasime metsas otsa ümber ja tulime sama teedpidi tagasi.

Pikkus 1.9km

Valgesoo raba
Päikseline Valgesoo raba

Hüppassaare on üks lahedamaid rabasid, kus ma olen käinud. Sealne rabamaastikute vaheldumine on midagi sellist, mida ma pole rabas käies varem kohanud. Rada algab metsatuka seest ja kulgeb läbi kolme erineva raba tüübi.

Pikkus 4,4km

Päikselin Hüpassaare raba
Hüpassaare raba laudtee

Meenikunno on Tallinnast üks kaugeim Lõuna-Eesti raba. Ta asub rohkem Võru poole ning on suhteliselt populaarne, iga kord kui olen seal käinud, on rahvast ikka omajagu. Kohe raja alguses on keskmise suurusega vaatetorn, kust näeb peaaegu kogu laudteed. Rada ise on ringi kujuline, kulgeb läbi metsade ja raba ala ja jõuab lõpuks tagasi algusesse välja.

Pikkus 5,8km

Meenikunno raba
Meenikunno raba vaatetorn

Rannametsa-Tolkuse looduse ja õpperada asub Pärnu lähedal ja rada lookleb läbi erinevate rabamaastikute. Liivapaljandite kohal asub ka vaatetorn, kust hea ilmaga on kindlasti suurepärane vaade. Kui mina sinna sattusin, ei näinud midagi peale puude ja udu.

Pikkus 2,2km

Rannametsa-Tolkuse rada
Rannametsa-Tolkuse rabarada

Tuhu soo rabarada on üks lühemaid radasid, mida ma ise olen läbinud, aga siin soovitan käia juba selle pärast, et selles rabas asub arhitektuurilistelt huvitav vaatetorn. Kuna rada ise on lühike, siis trenni mõttes seda rada ei soovita, pigem lihtsalt läbi käia, kui teepeale jääb.

Pikkus 1km

Tuhu soo vaatetorn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *