Fotograafia,  Reisimine

Eesti rabad Vol 2

Tere jälle, mina siin tagasi oma Eesti rabade postitusega. Pean tunnistama, et see postitus on mega kaua istunud siin draftis, kuna kuidagi ajanappus on tekkinud. Suvehooaeg algas ja pildistamisi on kuidagi rohkem, mis ausalt on mega hea, aga ka muid projekte tuleb aina juurde ja juurde. Seega ei imesta, et see projekt nii pisut taustale jäi. Suureks murelapseks oli ka muidugi arvuti vahetus, millega tekkis täielik failide kaos ja ma siiani pole kindel, kas kõik pildid said õigesse kohta, eks näis. Tegelt ma ei tulnud siia vinguma vaid jällegi jagama põnevaid rabaradasid üle Eesti, mida külastada. Mida rohkem ma neid rabasid olen läbi käinud, seda enam saan aru kui vähe pilte ja infot nende rabade kohta tegelikkusses on. Seega siin ma olen, proovin seda olukorda ise natuke parandada ja teha teie elu kergemaks kui tekkib soov kuhugi seiklema minna, aga ei tea kuhu.

Ma olen proovinud anda iga raba kohta väikese ülevaate: kuidas raba välja näeb ja kui pikad rajad on ning kas saab nt ujuda. Kui lõpuks kolmas postitus ka välja tuleb, siis ma plaanin selle nimekirja korrastada nii, et kõik rabad oleks maakondade järgi jaotatud, et kõigil oleks lihtsam endale lähim või kaugeim raba leida. Kui sai ei ole esimest postitust näinud, siis selle leiad siit: https://ookulliblogi.ee/fotograafia/rabad-eestis-vol-1/ .

Igastahes, aitab jutust ja läheme rabade juurde.

Kodru raba on 4 km pikkuse rajaga, mis läheb pika sirgena, tagasi saamiseks vaja sama tee läbida. Raba keskel on pisike (tõesti väga väike) vaatetorn, millest mul miskipärast pilti pole. Rada kulgeb läbi erinevate rabamaastikute ja laudteed on umbes 3 km jagu. Soovitan rada ette võtta siis kui on rohkem jaksu, sest tagasi on vaja ka kõndida 4km.

kevadine Kodru raba
Kodru rabas järv
Kodru rabarada algus

Teiseks rabarajaks on Jalase loodusrada. See on 2km pikk, hea lühike rada mida läbida. Raba ise on jällegi selline kõrgema pinnaga, seega rohkem puist maastikku ja raja lõpus on 2 platvormi, kust saab ujuma minna või lihtsalt loodust nautida.

jalase loodusrada
jalase loodusrada

Loosalu loodusrada on üks pikk sirge rajalõik, mis kulgeb läbi raba ja viib suure rabajärveni. Rabasse saamiseks on vaja maha kõndida suhteliselt pikk maa kui just ei ole maastikuautot, millega saaks selle pika maa maha sõita. Raja pikkus on edasi-tagasi veidi alla 8 km, seega tuleb varuda aega.

Loosalu loodusrada raba
Loosalu raba laudtee
Loosalu rabarada drooniga

Kõnnu suursoo on üks neid mõnusaid pikkasid rabateesid, mis viib veel imeilusa suure järve äärde, kus saab telkida ja ujuda. Rada ise kulgeb läbi raba, mööda mitmetest rabajärvedest. Raja keskel asub ka vaatetorn. Tee on hea lihtne, kuigi tagasi tulles andsid jalad tunda. Meil muidugi eriti vedas, kui meie Kõnnus käisime, siis oli Kevatorm seal lähedal ja oli pidevalt kuulda paugutamist ja kõmmutamist. Raja pikkus parklast vaatetornini on umbes 1.5km, kui on soov jalutada Paukjärveni, siis on sama palju otsa.

Kõnnu Suursoo vaatetorn
Kõnnu Suursoo rabajärved
Järved Kõnnu Suursoos

Öördi rabas on selline mõnus pisike matkarada, mis ei asu enamus distantsist rabas, vaid on rohkem selline metsatee, mis viis rabajärve äärde, kus on kindlasti suvel mõnus ujumas käia. Raja pikkuseks on ligikaudu 2.5 km.

Öördi raba laudtee
Kevadine Öördi raba

Ingatsi – Jälle üks selliseid rabasid, kus suur osa teest läks läbi metsa. Trepist üles minnes jõuab laudteega rabasse. Raja pikkus on nii umbes 4,5 km ja raba servas asub ka vaatetorn, mis kõikus tuulega korralikult.

Ingatsi rabarada
Ingatsi raba vaatetorn

Riisa õpperada algab kohe tee äärest ja on tervenisti 4,5 km pikk. Raba kulgeb vahepeal ka metsatukast läbi ja raja lõpupoole asub väike puidust vaatetorn. Rada on kindasti selline, mida ma soovitaks läbida kuna seal on nii palju vahelduvust ja ei hakka igav. Seepärast on ka sellest rabast rohkem pilte.

Riisa õpperada
see pilt jäi kuidagi eriti moody, aga ilm oli ka vastav.
Kevadine Riisa õpperada
Riisa Raba vaatetorn
Riisa raba

Boonus soovitus – Kopra õpperada. Pisike rada (veidi alla 2 km), mis viib läbi koprate elupaigast. Lootus oli muidugi, et äkki veab ja kohtame kobrast. Kahjuks seekord ei kohanud ühtegi, kuigi me nägime kopratammi, kus kobras on päris palju tööd teinud.

Kopra õpperada

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *