Fotograafia

Black magic ehk kuidas ma pilte töötlen?

Pealkiri võib olla natuke dramaatiline, aga nii ütles mu töökaaslane, kui nägi enne ja pärast versiooni pildist, mis ma kunagi ammu olin teinud. Eks fototöötlus olegi kergelt nagu maagia kui sul on juba teadmisi ja vaikselt juba saad aru, kuidas jõuda sinna, kuhu oli plaanis. Ma ei väida, et oleksin mingi hull proff. Ma ei oska siiani lisada pildile väliselemente nii, et need jääksid realistlikud, kuigi olen üsna palju videoõpetusi vaadanud.

Üldsegi on kuidagi naljakas kirjutada töötlusest kui ma isiklikult alati vaatan videosi selle kohta: step by step juhendeid, kuidas midagi teha. Võib-olla kunagi võtan end kokku ja teen mingi kiirendatud videoversiooni töötlusest, kuidas ma midagi töötlen – see oleks isegi lahe.

Töötlusharjumustest siis: enamasti töötlen pilte Lightroomis. Eriti viimasel ajal, kuna on olnud rohkem reiside/ürituste pildistamisi. Kui asi läheb fantaasiafotodesse siis ma ei saa ainult Lightroomiga hakkama, seega kolin Photoshopi peale üle, kus ma loon siis seda “musta maagiat”.

Lightroomis on hea töödelda suures koguses pilte küllaltki kiiresti, eriti kui tegemist on mingi ürituse fotodega. Kõigepealt teen piltide valiku, siis saan kõik esmase filtri mitteläbinud fotod ära kustutada. Tavaliselt siis viskan oma preseti (salvestatud töötlusviis) peale ja hakkan fotosid üle vaatama ning mõtlema, kuhu on vaja natuke valgust juurde panna või ära võtta, varjusid tõsta jne. Selline tavaline töötlus, ei mitte midagi erilist kui aus olla.

Loodus/maastiku/reisifotodega pisut samamoodi, kuna seal on harva vaja väga hullult detailidesse laskuda. Mul on vist välja kujunenud selline oma töötlusstiil, aga olen nii otsustusvõimetu, et ei imestaks kui see jälle 2 kuu pärast muutub.

Enne ja pärast foto

Kui ma fantaasiafotosi teen, siis ikka Photoshopiga saab rohkem detailidesse minna. Kui ma hakkan fantaasiafotosid töötlema, võib kuluda üsnagi kaua aega. Eile läks näiteks kolm tundi vaid ühe pildi töötlemiseks. Alustasin Lightroomis lootusega, et saan seal äkki mingid asjad paika. Värvi sain, aga polnud ikka päris see. Kolisin siis Photoshoppi üle, seal hakkas pihta saaga – kuidas ma siis tegelikult seda töötlen. Paras peavalu oli, kuna mul polnud aimugi, kuidas peaksin pilte sellelt photoshootilt töötlema, et need jääksid ilusad ja maagilised.

Lõpuks, pärast kolme tundi töötlemist, jõudsin lõpptulemuseni. Kihte tundub küll vähe, aga lõppu lisatud enne ja pärast pildilt on näha, kui palju tööd mul sellega oli.

Esimene pilt on valmis, nüüd tuleb ka teised pildid samas stiilis töödelda. Photoshopis on see raskem, kuna ei saa lihtsalt pilte syncida nii, et need jääks sarnaseks. Edu mulle, vaja veel 9 pilti (vist) sellest seeriast ära töödelda. Allpool näete algset fotot (sinine kleit), vahepealset, kui polnud veel kindel kuhu suunas töötlus läheb (lilla kleit) ja lõplikku varianti (punane kleit)

ENNE / VAHEPEALNE / PÄRAST

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *